Pôvod slova mauzóleum bol odvodený od hrobky kráľa Mausóla II.. Jeho hrobka bola tak oslňujúca a malebná, že sa slovo „Mausoleioum“ začalo používať vo vzťahu k veľkolepým hrobkám významných osobností.
Najstarší zachovaný doklad o použití slová mauzóleum v slovenských písomnostiach pochádza z roku 1795. Jedno z mauzóleí, ktoré sa nachádzajú na Slovensku je aj Mauzóleum Andrássyovcov v našom meste. Patrí medzi najcennejšie historické pamiatky v Trebišove. Nachádza sa v malebnom prostredí mestského parku na brehu rybníka.
Mauzóleum bolo postavené v roku 1894 v neogotickom štýle podľa projektu Arthura Meiniga a boli doň umiestnené pozostatky grófa Júliusa Andrássyho, ktorý zomrel v roku 1890 vo Voloske (dnešné Chorvátsko). Oficiálny pohreb sa konal v Budapešti a potom bola rakva s jeho pozostatkami prevezená do Trebišova a uložená v krypte rímskokatolíckeho kostola kde je dodnes uložená aj rakva jeho matky Etelky Szapáry.
O dva roky neskôr v roku 1896 boli do mauzólea umiestnené aj pozostatky jeho manželky grófky Kataríny Andrássy rod. Kendeffy. V interiéri mauzólea sa nachádza sarkofág, dve bronzové kartuše s erbami, ktoré vyjadrujú symboliku rodinného zväzku Andrássyovcov a Kendeffyovcov, anjel s mohutnými peruťami a pred sarkofágom sa nachádza socha kľačiacej ženy v nadživotnej veľkosti, ktorá predstavuje ich smútiacu dcéru Helenu. Socha je dielom sochára Juraja Zalu. V mauzóleu je umiestnená aj rakva grófa Teodora Andrássyho, ktorý zomrel v roku 1905.
Za vyše 120 rokov mauzóleum nezmenilo svoju podobu, aj keď samozrejme prešlo nevyhnutnými úpravami. Prinášame vám na porovnanie fotografie v rozmedzí asi 35 rokov, aby ste sami posúdili ako sa „zmenilo – nezmenilo“ okolie mauzólea.
Text: Tatiana Vargová
Foto: Jozef Danko
Fotografia: Ing. Ladislav Deneš, Okres Trebišov v premenách čias

