Mor postihol celú Európu a následky boli nevyčísliteľné. Na pamiatku týchto mŕtvych obetí moru začali stavať po celom Slovensku, ale aj po celej Európe Immaculaty, Morový stĺp alebo taktiež Mariánsky stĺp.
Tieto Morové stĺpy stavali rôzni architekti a sochári po celom svete. Niekedy sa nazývajú tieto morové stĺpy aj Immaculata čo je skrátený výraz Imaculata conceptio, slovensky nepoškvrnené počatie.
Pôvodne sa zobrazovala Panna Mária stoja či kľačiaca pred Bohom Otcom. Panna Mária bola vnímaná aj ako druhá Eva, na ktorú sa poukazuje práve v zobrazení vo výtvarnom umení, keď stojí na hadovi. Francisco Pacheco, španielsky maliar 17. storočia, definoval podobu Immaculaty ako dievča odeté v bielom šate a modrom plášti stojace na kosáčiku mesiaca a s vencom skladajúcim sa z dvanástich hviezdičiek na hlave.
Mariánske súsošie, ktoré sa nachádza v našom meste pozostáva z troch sôch. Dominantou súsošia je plastika Madony.
Po jej pravici je kamenná socha sv. Jána Nepomuckého. Žil
v 14. storočí. Študoval cirkevné právo v Padove. Bol kanonikom vyšehradskej kapituly a generálnym vikárom pražského arcibiskupa vo veciach duchovných. V roku 1393 Ján umiera počas mučenia, lebo nechcel vyzradiť spovedné tajomstvo, a jeho telo bolo zhodené do Vltavy z dnešného Karlovho mosta. Kanonizovaný bol v 18. storočí pápežom Benediktom XIII.. Okrem iného je aj patrónom pltníkov, mlynárov, cti, ochraňuje pred potopou a chorobami jazyka.
Po ľavici Madony je zase umiestnená socha sv. Floriána, ktorý je patrónom hasičov, pekárov, hrnčiarov, a hutníkov. Taktiež je ochrancom pred neúrodou, búrkou a suchom. Žil v 4. storočí. Bol zatknutý, keď sa postavil na obranu 40 zatknutých kresťanských legionárov a následne bol utopený.
Čo sa týka samotného súsošia je vyhotovené v štýle doznievajúceho rokoka so znakmi klasicizmu. Nevieme jeho autora ani presný dátum vzniku. Predpokladaný dátum vzniku je okolo roku 1800. Prv bolo umiestnené pred kaštieľom a v roku 1907 bolo premiestnené bližšie k hlavnej ceste južne od rímskokatolíckeho kostola.
V súčasnosti sa nachádza kópia súsošia na Mariánskom námestí, medzi rímskokatolíckym kostolom a gréckokatolíckym chrámom. Originál, po zreštaurovaní, zdobí vstupnú halu kaštieľa.
Text: Tatiana Vargová
Fotografia: Trebišov na starých fotografiách
Foto: Jozef Danko


