„Prvé decembrové ráno našlo našu obec ako vymretú. Nebolo na ulici nikoho. Príčinou toho bolo blativé a daždivé počasie.“ Takto opisuje kronikár v Pamätnej knihe mesta Trebišov III deň, kedy bolo oslobodené naše mesto.
Bolo to pred 77. rokmi keď okolo ôsmej hodiny ráno opúšťa nemecká hliadka naše mesto Cintorínskou ulicou na Zahumne, dnešná Komenského ulica, a ďalej smerom na západ na polia za našim mestom. Asi o necelú hodinu neskôr vstupujú do ulíc prvé väčšie skupiny vojenských hliadok Červenej armády smerom od Ondavy a zo severu od obce Horovce.
Trebišov bolo mesto kde neprebiehali priame boje. Boli zničené domy, no najväčšie škody boli napácha na cukrovare. Škody utrpel aj park, nakoľko bol nedostatok dreva. Veľká časť Červenej armády si zvolila za svoje prechodné ubytovanie práve Trebišov. Dá sa povedať, že spali všade kde sa dalo. Trebišovčania po prvýkrát videli ženy – vojačky a tzv. „kaťuše“, ktoré boli umiestnené na Čákyho ulici dnes Ulici 29. augusta.
Po oslobodení sa mesto postupne vracala do normálu. Obchody v tom čase boli pozatvárané. Jedine pekár B. Zavadil predával chlieb a otvorený bol aj obchod s drogistickým tovarom. Bol nedostatok petroleja, tabaku, sviečok. Poštový úrad obnovil svoju činnosť až v marci 1945.
Postupne s pribúdajúcimi dňami toľko očakávanej slobody sa zmierňovali aj opatrenia, ktoré boli nevyhnutné počas trvania vojny. Napr. 17. mája 1945 bolo zrušené zatemňovanie okien a mohli sa už rozsvietiť pouličné lampy.
O mesiac neskôr 15. júna 1945 bol na cintoríne odhalený Pamätník padlým sovietskym hrdinom. V ten deň ráno sa konali aj bohoslužby v obidvoch kostoloch a sprievod obyvateľov Trebišova a okolia sa pohol od horného mlyna smerov na cintorín. Pomník, ktorý počas pietneho aktu občania obložili kvetmi a vencami bol vyhotovený na základe projektu kpt. Jusova firmou Žoldoš. V okolí pomníka boli uložené pozostatky vojakov padlých počas oslobodzovania Trebišova a ktoré boli provizórne pochované pri kasárňach, hornom mlyne, stanici, ďalej pri soche M. R. Štefánika, pri južnom okraji mesta a popri ceste do Veľkého Ruskova. V súčasnosti sa na cintoríne nachádza 197 hrobov a je v nich pochovaných 267 vojakov.
Aj dnes po takmer osemdesiatich rokoch sa počas Sviatku všetkých svätých, pomník vyníma v žiari sviec čo dokazuje, že ani dnešné generácie nezabúdajú na padlých počas 2. svetovej vojny.


